Traditional RAID vs Distributed RAID

Her sistem yöneticisinin elinin altında ama iyi ama kötü storage’ler (NAS, SAN), her storage’e de takılı diskler var. Bu diskler üzerinde oluşturulmuş da bir RAID yapısı mevcut.

Örneğin: 6 disklik RAID5  (4 data disk, 1 parity disk, 1 spare disk)

Bu disklerin de bir gün arızalanacağı gün gibi açık… Arıza durumunda arızalı diskin (failed disk) içindeki veriler eşitleme diskinden (parity disk) okunmaya başlar ve bu andan itibaren sistem parity disk üzerinden çalışmaya devam eder. Aynı zamanda sistemimizdeki yedek diske (spare disk) de parity diskinden veriler kopyalanmaya başlar. Dolayısıyla parity disk üzerine acayip bir yük biner. Fakat kimsenin pek de bahsetmediği bu operasyonun ne kadar süreceği?

Alttaki tabloda disk kapasiteleri ve arıza durumunda rebuild işleminin % kaç IO harcaması istediği belirtilerek spare diskin aktif edilme süresi belirtiliyor. Görüldüğü üzere 8 TB’lık bir disk arızalandığında geleneksel raid’de spare diskin devreye girme süresi 35 saat olarak belirtilmiş.

distributedraid

Açıkçası o 35 saatlik sürede parity disk üzerine binen bu yük nedeniyle o diskin de arızalanması gayet mümkün. RAID6 kullarak çift parity diskine sahip olabilirsiniz ama bu sefer de performans çok düşük olacak. RAID10 kullanarak kendinizi hız ve güvenlik açısından garantiye alabilirsiniz ama bu sefer de kapasiteden feragat etmeniz gerekecek. Bunun farklı bir çözümü daha var.

IBM, Huawei, HP gibi markalarda farklı isimlerde yer alan çok da yeni olmayan bir RAID teknolojisi: IBM’de Distributed RAID olarak geçiyor.

Spare disk için ayrı fiziksel disk ayırmaktansa o disk kapasitesini sistem içerisindeki bütün data disk’lerine yayıyor. Örneğin 6 disklik bir yapıda bir disk arızalandığında sadece parity blokları geri kalan 5 diskteki spare bloklarına aktarılıyor.

draid_04

Böylece sistem tek bir disk üzerinden çalışmak yerine o veri bloklarını 5 diskten okuyarak diski yormuyor.

4 TB’lık diskin geleneksel RAID ile %50 yükte 24 saatte devreye alındığı biliniyor Distributed RAID ile bu süre 3 saate düşmüş durumda.

Bir diğer avantajı da tüm diskler veri yazma ve okumada kullanıldığı için %5 ila %10 arası performans artışı sağlıyor.

Örneğin Huawei Storage’lerde zaten zorunlu bu teknoloji kullanılıyor fakat IBM’de kullanıcı seçebiliyor. İlerleyen süreçte tüm storage üreticileri buna geçecek ve bence geleneksel RAID hiç kullanılmayacak.

Traditional RAID vs Distributed RAID” üzerine 2 yorum

  1. 4 yil once geleneksel raid yapisindan zfs uzerinde raidz2 kullanimina gectik. Rebuild (resilvering) islemi diskin sadece veri dolu olan kismi icin yapiliyor.

    Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.